Inwestycje w nieruchomości w Warszawie bardziej opłacalne niż w Barcelonie czy Frankfurcie
Warszawa to 10. pod względem atrakcyjności inwestycji w nieruchomości lokalizacja w Europie. Co prawda inwestorzy deklarują mniejszą skłonność do lokowania kapitału w CEE, głównie ze względu na sytuację w Rosji i na Ukrainie, wciąż jednak zauważają i chcą wykorzystać potencjał Polski w zakresie inwestycji w nieruchomości.
Główne obszary inwestycji w sektorze nieruchomościowym to lokale biurowe, powierzchnie magazynowe oraz komercyjne, dla których Polska, z centralnym położeniem w Europie oraz wykwalifikowanymi i wciąż tańszymi niż na Zachodzie pracownikami, stanowi atrakcyjną lokalizację. Trendem obserwowanym na świecie jest zainteresowanie nowymi typami obiektów – nieruchomościami mieszkalnymi dla studentów, domami dla seniorów czy opieki zdrowotnej. Coraz więcej podmiotów lokuje kapitał także w obiekty rozrywki. Pod tym względem rynek polski nie ma tak silnej pozycji, jak w przypadku innych typów nieruchomości. Należy się jednaj spodziewać, że tego rodzaju inwestycje wkrótce zaczną być widoczne także nad Wisłą.
Nowe inwestycje wymagają zarządzania
Rosnące zainteresowanie rynkiem nieruchomości w Polsce oraz budowa nowych obiektów o przeznaczeniu komercyjnym wiąże się ze wzrostem zapotrzebowania na usługi oraz technologie umożliwiająca efektywne zarządzanie powierzchniami i obiektami tego typu. Sprostanie oczekiwaniom inwestorów oraz wykorzystanie potencjału budynków, jak również maksymalizacja zwrotu z inwestycji wymaga od osób odpowiedzialnych za administrowanie nieruchomościami dostępu do narzędzi, które ułatwiają tego typu prace poprzez stały monitoring oraz analizę „zachowania” obiektu. Pozwala to weryfikować stopień wykorzystania możliwości jakie niesie ze sobą dana nieruchomość oraz jej lokalizacja, a w miarę potrzeby, zmianę profilu najemców czy przeznaczenia budynku. W kwestiach bieżących zarządzanie nieruchomościami wymaga od zarządców sprawnego kontaktu pomiędzy inwestorem, administratorem a najemcami oraz szybkiego reagowania na wszelkie sytuacje i zdarzenia mające miejsce w danym obiekcie. Aby było to możliwe, zarządcy wynajmowanej nieruchomości potrzebują pełnego dostępu do baz danych, umów czy protokołów generowanych na etapie podpisywania umowy. Odpowiedzią na wymagania będące naturalną konsekwencją wzrostu mobilności pracy zarządców oraz ich klientów są technologie cloudowe, zapewniające swobodny dostęp do posiadanych zasobów z poziomu strony internetowej.
Materiał na podstawie Badania Intencji Inwestorów w Sektorze Nieruchomości przeprowadzonego przez Firmę CBRE.
Potrzebujesz aplikacji umożliwiającej efektywne zarządzanie nieruchomościami na rynku najmu? Przeczytaj: GENEROS – sposób na efektywniejsze zarządzanie najmem nieruchomości
Najnowsze komentarze