Własne mieszkanie zamiast najmu – czy to opłacalna strategia?
Niskie stopy procentowe skusiły wielu Polaków do rezygnacji z najmu mieszkania. Większość osób w naszym kraju mieszka we własnych czterech ścianach. Co ciekawe w bogatszych krajach Europy zachodniej własne lokum posiada od 53% (Niemcy) do 65% (Wielka Brytania) obywateli.
W Polsce, podobnie jak w krajach tzw. Nowej Unii, dążenie do posiadania mieszkania na własność jest bardzo silne. Ponad 80% Polaków zdecydowało się na zakup nieruchomości, zazwyczaj kosztem uwikłania w wieloletni kredyt. Często wychodzimy z założenia, że skoro rata kredytu jest porównywalna z kosztem wynajmu to „lepiej już płacić na swoje”. Zapominamy jednak, że wynajem daje wiele korzyści – przede wszystkim dużą wolność, zarówno pod względem zamieszkania, jak i finansową. Własne mieszkanie jest oczywiście inwestycją, ale zobowiązania finansowe wynikające z kredytu mogą być dużym obciążeniem, szczególnie w czasach zawirowań na rynku pracy.
Choć wydatki przy opłacaniu wynajmu są podobne, to kończą się razem z wygaśnięciem umowy. Krótkoterminowe zobowiązania pozwalają łatwo zmienić miejsce zamieszkania, lub warunki najmu. W krajach Europy zachodniej taki model mieszkaniowy jest dość popularny m.in. dlatego, że współgra z dużą mobilnością zawodową.
W Polsce w 2013 r. właściciele mieszkań zarobili około 3,3 mld euro, co jest jedynie niewielkim ułamkiem wartości europejskiego rynku wynajmu, szacowanego na ponad 560 mld euro. Rynek najmu w Polsce – choć rosnący, jest stosunkowo niewielki. Działania takie jak rządowy Fundusz Mieszkań na Wynajem mogą wyznaczyć na tym obszarze nowy kierunek.
Wciąż pokutuje pogląd, że kredytowanie zakupu własnej nieruchomości jest najlepszym rozwiązaniem, choć dla wielu osób okazuje się ono z czasem zbyt dużym obciążeniem. Dobrze zarządzany wynajem, oparty na rzetelnie skonstruowanej umowie może być bezpieczniejszym i bardziej opłacalnym rozwiązaniem, zarówno dla lokatorów i właścicieli mieszkań.
źródło: Eurostat
Najnowsze komentarze