Generos – kompleksowe zarządzanie najmem

Posted by on Wrz 8, 2014 in Aktualności

Zarządzanie najmem to usługa kierowana do właścicieli nieruchomości na wynajem, czasem kojarzona (mylnie) z pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. Kompleksowa obsługa całego procesu najmu to oddzielna gałąź rynku nieruchomości, która stawia przed zarządcą specyficzne wyzwania.

Osoba zarządzająca wynajmem nieruchomości nie tylko, tak jak pośrednik poszukuje najemcy, ale opiekuje się mieszkaniem przez cały okres najmu – to ona jest odpowiedzialna za podpisanie odpowiednich dokumentów, kontrolę nad przebiegiem najmu – od monitorowania płatności, naprawy usterek, po odbiór mieszkania po wygaśnięciu umowy. Zarządzając większą liczbą nieruchomości nie trudno zagubić się w nawarstwiających się terminach i zadaniach, czy stracić kontrolę nad płatnościami.

Do tej pory nie było na polskim rynku technologii, która usprawniłaby ten proces – zarządcom czy osobom zajmującym się obsługą nieruchomości musiała wystarczyć własna organizacja pracy w oparciu o ogólny kalendarz i tradycyjną archiwizację danych i dokumentów. Odpowiedzią na potrzeby tego segmentu rynku zarządzania nieruchomościami jest innowacyjna aplikacja Generos, która powstała, aby usprawnić kompleksową obsługę wynajmu nieruchomości.
Już na początku procesu wynajmu przed zarządcą stoi poważne zadanie – zabezpieczenie interesu właściciela przez stworzenie odpowiedniej umowy najmu oraz protokołu zdawczo-odbiorczego, dokładnie dokumentującego aktualny stan lokalu. Pobieżne traktowanie tego etapu lub dopuszczenie do luk czy błędów w dokumentacji może skutkować poważnymi konsekwencjami. Generos nie tylko pozwala tworzyć umowy i przeprowadza przez wszystkie etapy dokumentacji na rzecz protokołu zdawczo – odbiorczego, ale daje szybki podgląd zobowiązań obu stron – przydatny we wszelkich sytuacjach spornych.

Obsługując wynajem musimy na bieżąco pilnować terminowości wpływów z jednej strony, a z drugiej reagować na zgłoszenia od najemców. Zwłaszcza w przypadku zarządzania większa liczbą lokali, łatwo stracić kontrolę nad płatnościami, zgłaszanymi usterkami czy nawet przepływem korespondencji. Profesjonalne oprogramowanie dla zarządców wynajmu nieruchomości musi organizować w sposób przejrzysty wszystkie terminy i zadania, także dotyczące różnych lokali. W aplikacji Generos już po zalogowaniu mamy podgląd najważniejszych powiadomień, a organizator zbiera i synchronizuje wszystkie zgłoszenia, zaplanowane zadania i spotkania. Wszystko wspomagane jest automatycznymi powiadomieniami poprzez kalendarz, e-maile oraz smsy, tak żeby nic nam nie umknęło.

Generos usprawnia codzienne zarządzanie wynajmowaną nieruchomością na wielu poziomach – pozwala na kompleksowe odnotowanie wszystkich parametrów nieruchomości, monitorowanie należności i zobowiązań oraz analizowanie i raportowanie przepływów finansowych. Automatyzacja procesu zarządzania najmem mieszkania czy innego lokalu to obniżenie kosztów takiej usługi, czy po prostu oszczędność czasu pracy i podniesienie jej efektywności.