Meblowanie… czyli sposób na najemcę

Posted by on cze 17, 2015 in Aktualności

To, że wystrój i wyposażenie mieszkania mają kluczowe znaczenie dla potencjalnych najemców nie jest żadną tajemnicą. Niestety wciąż niewielu właścicieli lokali do wynajęcia wie, że umeblowane mieszkania cieszą się coraz większym zainteresowaniem na rynku najmu. Od pewnego czasu jest to standard, bez zapewnienia którego nie ma co liczyć na szybkie znalezienie lokatorów. Należy również pamiętać, że taki sam rodzaj wyposażenia nie będzie odpowiadać wszystkim zainteresowanym. Musi w związku z tym zostać dopasowany do potrzeb konkretnego najemcy. Poniżej przedstawiamy kilka typów lokatorów oraz podpowiadamy, jak wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom.
Praktyczny minimalizm
Studenci stanowią silną grupę najemców w dużych, akademickich miastach, szczególnie aktywną w okresie późnoletnim. Często poszukują mieszkań w dobrej lokalizacji (najlepiej blisko uczelni lub centrum), z kilkoma pokojami, które będą mogli wynająć ze znajomymi. Dzięki temu mogą łatwo podzielić koszty związane z wynajmem i użytkowaniem zajmowanego lokalu. Również ze względów finansowych zwykle nie mają możliwości kupna niezbędnego sprzętu AGD oraz samodzielnego urządzenia mieszkania. Dlatego interesują ich wyłącznie lokale z zapewnionym dostępem do tych podstawowych udogodnień. Nie są jednak zbyt wymagający – nie przykładają szczególnej wagi do wysokiego standardu sprzętu, ani wykończenia wnętrz. W ich przypadku chodzi przede wszystkim o funkcjonalność – w urządzonym mieszkaniu będą skłonni zostać dłużej, niż tylko na jeden rok akademicki.
Komfortowy start
Kolejną ważną grupę na rynku mieszkaniowym stanowią młodzi ludzie po studiach, którzy właśnie odnaleźli się w pierwszej pracy lub pracują od niedawna. Szukając lokalu do wynajęcia często kierują się jego wielkością, ponieważ chcą wprowadzić się do niego ze swoim partnerem lub współmałżonkiem. Młodzi cenią sobie również nowoczesne rozwiązania i funkcjonalne dodatki. Warto więc zadbać o modny wystrój wnętrz i zainwestować w lepszej jakości sprzęt AGD oraz meble, aby przekonać ich do podpisania umowy najmu. Kolejnym atutem będzie udostępnienie piwnicy lub komórki, w której będą mogli przetrzymywać np. rowery. Miejsce parkingowe przed budynkiem oraz garaż to również dodatki, które znajdują się wysoko na liście rzeczy pożądanych przez młodych ludzi i mogą zapewnić ich zainteresowanie.
Mniej znaczy lepiej
Szczególne wymagania kolejnej grupy – rodzin z dziećmi – są dość nietypowe, bo… ograniczają się do niezbędnego minimum. Tacy najemcy posiadają zwykle wiele sprzętów i mebli, które służyły im w poprzednim mieszkaniu, i które chcieliby zabrać ze sobą. Mogą w ten sposób zaoszczędzić koszty związane z kupnem nowego wyposażenia – to dla nich bardzo ważne, ponieważ mają na głowie wiele innych wydatków. Głównym kryterium, decydującym o wyborze lokalu jest jego powierzchnia – im więcej pokojów lub wolnej przestrzeni, którą można swobodnie dzielić, tym lepiej. Nie oznacza to jednak, że rodziny z dziećmi nie mają żadnych innych oczekiwań wobec potencjalnego mieszkania. Bardzo ważne są dla nich kuchnia i łazienka wyposażone w wysokiej klasy sprzęt AGD (najlepiej energooszczędny). Ponadto, jeśli znajdują się w nim już jakieś meble, zależy im na ich dobrej jakości, szczególnie w przypadku gdy planują przeprowadzkę ze zwierzętami – pomoże to zminimalizować ewentualne uszkodzenia, spowodowane przez pupili.
Bezpieczeństwo i wygoda
Przygotowanie mieszkania dla seniora wymaga nie tylko zaopatrzenia go w odpowiednie meble i sprzęt. Aby wynająć lokal osobom starszym, należy wcześniej sprawdzić czy sam budynek, w którym się on znajduje, spełnia podstawowe wymagania tej grupy najemców. Idealne mieszkanie dla seniora powinno być ulokowane na parterze lub pierwszym piętrze, aby ograniczyć wysiłek związany z dostaniem się do niego. Jeśli nie jest to możliwe, dużą zaletą będzie obecność windy. Jeśli te warunki są spełnione, możemy zabrać się za przygotowanie mieszkania na przyjęcie nowych lokatorów. W przypadku seniorów najlepiej sprawdzą się wygodne i jednocześnie funkcjonalne meble. Warto również rozważyć zamontowanie specjalnych poręczy i uchwytów (szczególnie w łazience) oraz położenie na podłodze antypoślizgowej wykładziny. Istotne jest także zapewnienie dużej przestrzeni poruszania się i manewrowania, na wypadek gdyby lokatorzy musieli skorzystać z wózka inwalidzkiego lub balkonika ortopedycznego. Zastosowanie takich rozwiązań z pewnością sprawi, że senior poczuje się pewnie i komfortowo w nowym mieszkaniu.
Opłacalna inwestycja
Poniesienie dodatkowych kosztów związanych z przygotowaniem mieszkania to inwestycja, która opłaci się każdemu wynajmującemu. Na polskim rynku nieruchomości kompletnie urządzone lokale stały się już standardem oczekiwanym przez najemców. Starannie dobrane meble i wyposażenie stanowią gwarancję przykucia ich uwagi. Co istotne dla zarządców nieruchomości, jest to również czynnik, który w prosty sposób przekłada się na wartość mieszkania i, co za tym idzie, cenę czynszu. Na takiej transakcji korzystają obie strony – wynajmującemu zwracają się koszty urządzenia lokalu, a w dłuższej perspektywie również przychody z tytułu wynajmu. Przyszli lokatorzy natomiast zyskają w pełni wyposażone cztery kąty, w których poczują się jak u siebie. Dlatego przygotowując mieszkanie pod wynajem, warto zadbać o dopasowanie go do konkretnych potrzeb lokatorów.