Nieruchomość pod wynajem – można zarobić, ale trzeba wiedzieć jak

Nieruchomość pod wynajem – można zarobić, ale trzeba wiedzieć jak

Posted by on Lis 10, 2014 in Aktualności

Panuje przekonanie, że nieruchomości to najbezpieczniejsza lokata kapitału. Kolejne kryzysy ekonomiczne obniżają zaufanie do produktów bankowych, ale czy rynek nieruchomości na prawdę pozostaje pewnym źródłem zysku? Patrząc na średnie rynkowe, rentowność najmu wydaje się spadać, ale mimo wszystko inwestycja ta może być bardzo opłacalna.

Jak ocenić opłacalność inwestycji w nieruchomości pod wynajem?

Zakłada się, że stopa zwrotu z wynajmu powinna być co najmniej równa wysokości oprocentowania dziesięcioletnich Obligacji Skarbowych. Przyjmując, że średnio wynosi ono około 5%, wysokość czynszu należy wyliczyć tak, aby od każdych zainwestowanych 100 tys. zł otrzymać rocznie, co najmniej 5 tys. zł. Należy też do tej kwoty doliczyć „rezerwę” przewidując koszty napraw, drobnych remontów, a także uwzględnić ryzyko przestoju w wynajmie, czy nie wywiązania się najemców z umowy.

Mieszkanie na wynajem – opłacalność w krótkiej i długiej perspektywie

Najprostszą receptą na zysk z najmu lokalu jest okazyjne nabycie atrakcyjnej nieruchomości, w dobrej lokalizacji i przygotowanie jej pod potrzeby klienta. Inwestowanie w nieruchomości pod wynajem często wymaga więc „polowania na okazje” – lokale zadłużone czy wymagające kapitalnego remontu. Dobrym źródłem takich inwestycji bywają licytacje komornicze lub te organizowane przez spółdzielnie. Niezależnie od kosztów nabycia i zaadaptowania nieruchomości pod wynajem należy pamiętać także o wydatkach, które pojawią się w trakcie trwania umowy: podatkach, świadczeniach na rzecz spółdzielni remontach, czy drobnych naprawach. Należy mieć je na uwadze podczas oceniania rentowności i nie bagatelizować ich wpływu na wysokość zakładanych zysków. Te zaś można ze spora dokładnością ocenić na podstawie zgromadzonych danych dotyczące m.in. czynszów najmu, kosztów eksploatacji czy opłat administracyjnych.

Narzędziem, które może okazać się w tym niezwykle pomocne jest System Zarządzania Najmem Nieruchomości GENEROS, a dokładnie jeden z jego modułów: Analizy i Raporty, który umożliwia:
• określenie stopy zwrotu z danej nieruchomości i ewentualną zmianę profilu najemcy oraz jej przeznaczenie w celu zmaksymalizowania zysków.
• wstępną wycenę wartości zarządzanej nieruchomości np. przy sprzedaży lub pod zabezpieczenie hipoteczne.
• kompleksową analizę zysków oraz uwiarygodnienie dochodów uzyskiwanych przez nieruchomość przed instytucjami finansowymi

Należy pamiętać, że opłacalność zakupu nieruchomości pod wynajem, tak jak każda inwestycja długoterminowa, zmieniać się może na korzyść jak i niekorzyść inwestora. Sukcesywne zbieranie i analizowanie danych z wynajmu pozwoli na bieżąco śledzić ten trend i podejmować odpowiednie dla zabezpieczenia zysków kroki.