Posiadasz nieruchomość na wynajem? Sprawdź dlaczego warto współpracować z profesjonalnym zarządcą

Posiadasz nieruchomość na wynajem? Sprawdź dlaczego warto współpracować z profesjonalnym zarządcą

Posted by on Mar 23, 2015 in Aktualności

Mieszkanie na wynajem to dla większości osób synonim dodatkowego i bezproblemowego zysku. W rzeczywistości wynajem nieruchomości wiąże się z wieloma zobowiązaniami – tym liczniejszymi, im więcej lokali w portfelu wynajmującego. Co zrobić, żeby obowiązki nie przysłoniły zysków? Oto 5 powodów dlaczego zarządzanie nieruchomością na wynajem warto powierzyć profesjonaliście.

Doświadczenie
Jednym z najważniejszych czynników decydujących o tym, czy mieszkanie na wynajem jako źródło dochodu faktycznie się nim okaże, jest umiejętność doboru odpowiednich najemców. Nie bez znaczenia jest także świadomość problemów, jakie mogą pojawić się w trakcie obowiązywania umowy oraz umiejętność ich polubownego rozwiązania, tak by obie strony transakcji były z niej zadowolone. Kluczem do sukcesu jest doświadczenie, które przychodzi wraz z kolejnymi podpisanymi umowami, załagodzonymi sporami czy wyegzekwowanymi zaległościami w opłatach. W przypadku osób, dla których wynajem mieszkania jest dodatkowym zajęciem, zdobycie doświadczenia, pozwalającego na rozwiązanie każdej problematycznej sytuacji może okazać się zbyt czasochłonne, lub co gorsze – kosztowne.

Czas

Lokal przeznaczony na rynek najmu wymaga dokładnie takiego samego zaangażowania jak każda nieruchomość mieszkalna. Co prawda część obowiązków przejmuje najemca, jednak podejmowanie zobowiązań finansowych i prawnych, lub załatwianie spraw związanych z administracją – czyli najbardziej czasochłonne aktywności – zostają po stronie właściciela. Im więcej mieszkań, tym więcej czasu potrzebnego na tego rodzaju aktywności. A co jeżeli wynajmowane nieruchomości zlokalizowane są w różnych miejscowościach? W takim przypadku należy także doliczyć czas (i koszty) dojazdu – za każdym razem kiedy okaże się, że jakaś sprawa wymaga obecności właściciela czy jego podpisu.

Prawo
Każda transakcja na rynku nieruchomości oznacza podejmowanie czynności prawnych, wiążących się z określonymi konsekwencjami. W przypadku zarządzania mieszkaniem na rynku najmu, znajomość przepisów to przede wszystkim gwarancja odpowiednio skonstruowanej umowy. To także pewność wyegzekwowania jej zapisów w przypadku sytuacji spornych, takich jak niewypłacalność najemcy, wymeldowanie czy eksmisja nieuczciwych lokatorów. Należy przy tym pamiętać, że prawo nieustannie się zmienia. Pełna ochrona interesów właściciela nieruchomości wymaga ciągłego śledzenia zmian w przepisach oraz znajomości wyroków sądowych, które bardzo często stanowią podstawę prawidłowej interpretacji poszczególnych paragrafów.

Narzędzia pracy
Istotnym czynnikiem zarządzania nieruchomością na wynajem jest dostęp do profesjonalnych narzędzi wspierających ten proces. Ze względu na liczbę i złożoność zdarzeń, które mogą zaistnieć w trakcie trwania umowy najmu, przysłowiowy „notes i arkusz kalkulacyjny” mogą być niewystarczające. Aby w pełni profesjonalnie administrować nieruchomość i wykorzystać potencjał, jaki wiąże się z tego typu aktywem, konieczne są rozwiązania, które pozwolą na bieżące monitorowanie zobowiązań, kontakt z najemcą oraz ocenę potencjału lokalu w powiązaniu z sytuacją na rynku. Należy przy tym wybrać taki system czy aplikację, której funkcjonalności będą w pełni odpowiadać specyfice zarządzanej nieruchomości i umożliwią właściwy osąd sytuacji. Tego rodzaju programy to z jednej strony gwarancja sukcesu w zarządzaniu nieruchomością, z drugiej konieczność poświęcenia czasu na pełne poznanie modułów, monitorowanie oraz analizowanie pozyskanych danych. Osoby profesjonalnie związane z rynkiem nieruchomości, ze względu posiadaną wiedzę i doświadczenie są w stanie dobrać optymalne rozwiązanie oraz wykorzystać jego zalety w sposób dużo bardziej zaawansowany, niż ci, dla których zarządzanie nieruchomością stanowi poboczną działalność.

Pewność
Dom czy mieszkanie przeznaczone na wynajem mogą być głównym źródłem utrzymania, lub dodatkowym dochodem. Niezależnie od liczby i rodzaju posiadanych nieruchomości, mają one dawać poczucie bezpieczeństwa i pewność finansową. Te zaś zależą m.in. od tego, w jaki sposób przebiega realizacja umowy najmu i czy obie strony transakcji są z niej zadowolone. Współpraca z zarządcą nieruchomości to najprostszy i jednocześnie najpewniejszy sposób na to, by nieruchomość pod wynajem faktycznie była bezproblemowym zyskiem i dawała to, co inwestycja dać powinna: pewność i spokój.