Budownictwo mieszkaniowe – kolejny dobry rok przed nami?

Posted by on mar 19, 2015 in Aktualności

143 tysiące – tyle lokali mieszkaniowych zostało oddanych do użytku w 2014 roku. To najlepszy wynik od początku kryzysu. Czy obecny rok okaże się tak samo dobry?

Budujemy coraz więcej mieszkań…
Zgodnie z danymi GUS w liczba mieszkań oddanych do użytku w 2014 roku to 143 tys. Nieco ponad 40% tej liczby to mieszkania od deweloperów, którzy rozpoczęli już budowę kolejnych 69 tys. lokali mieszkaniowych oraz otrzymali pozwolenia na kolejne 70 tys. (blisko 40% więcej niż w 2013roku).

… mimo zmiennych uwarunkowań
Ubiegłoroczny rozwój budownictwa połączony był z 20% wzrostem sprzedaży. Tym, co mogło mieć pozytywny wpływ na sytuację na rynku mieszkaniowym to obniżka stóp procentowych oraz uruchomienie rządowego programu „Mieszkanie dla Młodych”. Pozytywnego nastawienia nabywców nie zmieniły nawet ograniczenia dostępności kredytów oraz wzrost poziomu ich zabezpieczeń, będące konsekwencją wprowadzenia Rekomendacji S.

Mieszkania także na wynajem
Rozwój rynku mieszkaniowego to z jednej strony wzrost możliwości zabezpieczenia potrzeb mieszkaniowych Polaków, z drugiej szansa na rozwój rynku najmu. Głównie dlatego, że mieszkanie na wynajem to wciąż jedna z bardziej opłacalnych form inwestycji i atrakcyjna alternatywa dla rachunków oszczędnościowych czy lokat bankowych. Średnia stopa zwrotu z inwestycji w mieszkanie na wynajem to w przypadku lokalu o powierzchni 30 m2 około 6-7% w skali roku. Oczywiście finalny zysk zależny jest od szeregu czynników, takich jak wysokość czynszu, lokalizacja mieszkania czy profil najemcy. Jednak przy optymalnym wykorzystaniu potencjału nieruchomości, wynajem mieszkania może być 3 razy bardziej opłacalny niż ulokowanie pieniędzy w banku.

Sprawne zarządzanie = wzrost zysku z inwestycji
Korzyści z wynajęcia mieszkania podnieść może sprawne nim zarządzanie, umiejętna analiza sytuacji na rynku najmu oraz świadomość czy, i kiedy warto rozważyć zmianę profilu najemcy. Dobre „prowadzenie” nieruchomości powinno uwzględniać zarówno oczekiwania wynajmującego, jak i potrzeby najemcy oraz zabezpieczenie interesów obu stron. Tylko w takich okolicznościach możliwe będzie pełnie wykorzystanie możliwości, jakie niesie ze sobą rozwój rynku nieruchomości.

Informacja na podstawie raportu: EY „Poland. The real state of real estate”

Chcesz podnieść rentowność wynajmowanej nieruchomości? Zobacz jak Generos może Ci w tym pomóc.